Başlangıç HİNDİSTAN TIBBI Patandjali’nin “Yoga-Sutra” sının 8 bölümü Asana

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Asana

Asana  Asana, Patandjali tarafından yazılmış olan Yoga – Sutra’da  (2. bölüm, 46.şloka) üçüncü basamaktır. Sanskritçe olan “asana” kelimesi  “oturma, durum, duruş” anlamlarına gelir. Yukarıda adı geçen “asana” kelimesi ile ilk kez “Mahabharata” kitabının “Bhagavadgita” metninde ve “Maytrayna Upanişad”, “Abritabindu Upanişad” ve “Kşurika Upanişad”  metinlerinde karşılaşılmıştır. “Asana” kelimesi sadece bedenin durumu olarak anlaşılmamalı; bu kelime yoga hareketlerinin yapmak için yer seçimi anlamını da taşımaktadır. Yoga yapmak için yer ile ilgili üç temel özellik aranılır:
  • Sakin (sessiz);
  • Temiz;
  • Güvenli olmalı.

Patandjali tarafından yazılan “Yoga – Sutra’da “asana” kelimesi ile sadece 2. bölümünün, 46.şloka da karşılaşılır.

 

 “Аsana hareketsizlik (sabit) ve rahatlık pozudur”.

 Asana icra etmek için öngörülen özelliklerden bir tanesi, vücudun pozisyonunun rüzgârgülü yönüne doğru olmasıdır. Asana yapılırken yüzümüz ve bakışımız kuzeye yönelmelidir. Kuzeye bakış fizyoloji açısından anlamlıdır. Biyolojide, biyolojik tropizm terimi kullanılır.

Beden pozisyonu, dünyanın manyetik hatlarına doğru yönelmiş ve yerleşik olduğu yani uyumlu olduğu takdirde, organizmanın fizyolojik parametreleri iyileşir ve bu husus hastalıkların tedavisinde önem taşır  (L.İ. Baumgolc çalışması).

 

Bu noktada Asana hareketlerinin icra edilmesi esnasında başka bir özel bakış açısı üzerine de dikkat çekilmelidir. Bu bakış açısı, Asana egzersizlerinde yoga hareketleri ile ilgili gizlilik şartlarının sıkı bir şekilde korunmasıdır. Bu durum ile ilgili profesör L.B. Smirnov şunları yazıyor:

 

"Bhagavadgita’nın” VI. bölümünde yoga hareketlerinin kişiye özel olması ve yerin temizliği ile ilgili gizlilik şartlarının tam olarak korunması ısrarla aranmalıdır. Bu istekler fizyolojik açıdan tamamen gereklidirler. Askeri Tıp Akademisinin fizyoloji bölümü onun emri altında bulunduğu sırada ben sadece İ. P. Pavlov’un verdiği dersleri dinlemeye özel olarak gidiyordum. Dersleri verdiği sırada İvan Petroviç Pavlov, ilk sıradaki şartlı refleksler konusunu açıklarken, kendisine gelen şehir gürültüsünün ne kadar çok zorluk çıkardığından şikâyet ediyordu.   Daha yüksek sıradaki şartlı refleksler konusu üzerinde çalışmalar yaparken, yoga için talep edilen şartların aynısının temin edilmesini sağlamıştır: sessizlik, temizlik, deney yapılan hayvanın tamamen izolasyonu.  Biliniyor ki reflekslerin ince bir şekilde aşılanması esnasında, yukarıda belirtilen şartların sağlanmaması, deneyi yapanın beyninin çalışmasına güçlü bir şekilde karışıyor ve engel teşkil ediyor.

 

 Şimdi ise pratik asana uygulaması  konusunu ele alalım:

 

Asana tanımlamasını açıklamak için yeterli kaynaklar mevcut değildir. İçeriğinde sık sık “Gheranda-Samhita” ve “Yoga-Pradika” ifadeleri yer alan iki metin vardır ve bu metinler bizim çağımızın 18. ve 15. asırlarında yazılmışlardır. “Bhagavadgita” kitabında asana teknikleri ile ilgili açıklamalar yer almaz. Gelenekde, belirli yoga öğrencisi için hangi “asana”ların uygulanması gerektiği, bunların gerçekleştiriliş düzenini ve süresini tespit etmek için bir rehber eğitmenin gerekli olduğu sürekli olarak tekrar edilmektedir.

 

Asan uygulaması ile ilgili kurallar:

 1.  10 kişiden daha fazla olan gruplar oluşturmayın.2.  Asana uygulamasına 4 saat kala yemek yemeyin.3.  Asana uygulamasına başlamadan önce idrar kesesini ve bağırsakları boşaltın.4.  Yüksek kan basıncı, yüksek hararet ve şiddetli ağrılar mevcut olduğu esnada asana uygulamayın.5.  Asana uygulamasına başlamadan önce sağlık durumunuz ile ilgili hekime danışın.6.  Uygulama esnasında mola verin.7.  Asana uygulanacak olan oda belirli isteklere cevap vermek zorundadır.8.  Temiz ve kolayca hareket yapmanıza imkân verecek olan elbiseler giyinin.Yogaların hâkimi olan tanrı Şiva’nın otuz üç milyon asana bildiği hususunda bir  efsane mevcuttur ancak basit bir insan için bunlardan sadece seksen dört tanesini bilmek yeterlidir. Günlük pratik uygulamalar esnasında ise on beş yirmi kadar asana uygulanır.      

                                         Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun

 
Banner