Başlangıç HİNDİSTAN TIBBI Patandjali’nin “Yoga-Sutra” sının 8 bölümü Samadhi

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Samadhi

Samadhi

 Patandjalinin “Yoga-Sutra” kitabındaki sekizinci ve son basamaktır.

“O sadece, kendi öz şeklinden adeta mahrum kalmış olan ve ışık saçan bir nesnedir ve bu durumda ise odaklanma, dikkati bir yere toplama (samadhi) durumu mevcuttur”.

 

“Yoganın felsefe içeren metinlerinde samadhi ile ilgili tanımlamaları ben bilmiyorum. Anbman E. , (Şiva Tanrısının zehir yutması ile ilgili efsanesini örnek olarak göstererek) önceleri yoga çalışmaları esnasında geniş bir çapta uyuşturucu maddeleri kullanma uygulamaları mevcut olduğunun altını çiziyor, ancak günümüzde bu durumu psikoloji-patoloji alanına dahil olan bir durum olarak incelemek için yoga bilimleri çerçevesinde incelenmesi tamamen zorunlu bir konu olarak görülmüyor. Arbman E. , “Rigvede” kitabında (X,122,7) yoga vecdini (kendinden geçmeleri) tanımlar. Alvar ve Bengal Sanskrit uzmanlarının marşlarına tipik ve benzerdir ancak onlar sadece yoga uygulayanlar tarafından yaşananlar için zayıf bir imâdır. Masahamadhi’nin geriye dönüşümünün mümkün olmadığı düşünülüyor.” – L. B. Smirnov.

İslam dininde de “samadhi’ye” benzeyen “yükselmek” durumu veya Allah’ın huzurunda bulunma durumu mevcuttur.                                                               

                                                            Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun

 
Banner