Başlangıç HİNDİSTAN TIBBI Ayurveda Ayurvedanın bölümleri

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Ayurvedanın bölümleri

“Aştanga-Hridaya-Samhita” Metinlerinde Ayurveda’nın Bölümleri  

 

“Aştanga-Hridaya Samhita”, (“Sekiz Üyeli Bilimin Ruhu için Notlar) isimli kitap mükemmel bir hekim ve bilim adamı olan Vagbhat (yeniçağın 6–9. asırlarında) tarafından yazılmış olup  “Çaraka-Samhita” ve “Suşruta-Samhita” kitapları ile birlikte Brihat-Trayu – Hindistan’ın muhteşem ilk üç tıp kitabından biridir.

 

        Kayya - Çikitsa. “Kayya” sindirimin ateşi anlamını taşır. Ayürved’e göre hastalıkların büyük bir kısmı sindirim sisteminin zayıflaması ve bozulmasından kaynaklanmaktadır.  Ayürved’de, hastalıkların ilaçla tedavi bölümü “Kaya Çikitsa” olarak adlandırılmıştır.  “Kaya-Çikitsa” iç hastalıkların teşhisi ve şifalı otlar, mineraller, belirli bir beslenme sistemi ve yaşam şeklinin kurallarını açıklar ki içeriği çağdaş tedavi tanımlamasına tamamen uymaktadır.

 

        Bala-Çikitsa.”Bala” kelimesi çocuk anlamını taşır. Ayürved’in bu bölümünde gebe kalış, kadının hamilelik dönemi, bebeğin bakımı ve yeni doğan bebeğin ve büyümeye başlayan çocuğun hastalıkları ile ilgili konular görüşülür. Bu bölümde tıpkı  “Kaya-Çikitsa” bölümünde olduğu gibi aynı yöntemler kullanılırlar, ancak farklı olarak çocuklar için ilaçların dozları daha küçük verilmiştir. Başka bir deyişle, çocuk hastalıklarının tedavisi olan –pediatrik bilgiler içermektedir.

 

        Graha-Çikitsa. Sanskrit’te “graha” kelimesi – “gezegen” ve aynı zamanda “cadı” olarak tercüme edilir ve bu nedenle “graha-çikitsa” iki bölümden oluşur.  Onların bir bölümü “bhutoloji” (“demonoloji”) olarak adlandırılır. Bhutoloji psikolojik ve ruh hastalıkları (psikiyatri) tedavisi ile ilgili bilgileri ihtiva eder. Elbette bu bilgileri tüm hekimlerin en-ayrıntılı ve mükemmel bir şekilde bilmeleri gereklidir. Ayürved bakış açısına göre hastalıkların “ince” sebepleri bizim bilinçaltımızda gizlidir.

 

Bhutoloji - bu bilim ince çizgileri öğrenip inceler. Yani psikolojik analizler, kendi kendini ve hayata karşı benimsenip kavranan ilgi, maddi dünya kanununun ulaştığı neticeler, dürüstlük gelişimini içten gözetme, mantra-tedavi ve tıbbi tedavi pratik uygulamaları yardımı ile onların etkin bir şekilde bertaraf edilmesi için çeşitli yöntemleri sunar.

 Bhutoloji çeşitli türde enerji-enformasyon bulaşmalarını görüşür ve inceler:

Nazar – kıskançlık, öfke, kötü niyet ve nefret gibi olumsuz düşünme yolu ile başka bir insanın psikolojik ve sağlık durumunu bilinçaltısal bir şekilde tahrip etme;

Büyü - şeytani güçlerin yardımı ile bir insanın psikolojik ve sağlık durumunu veya onun belirli kimseler ile ilişkilerini bilinçli olarak tahrip etme (zarar verme);

Lânetleme - şeytani güçlerin yardımı ile bir insanın psikolojik ve sağlık durumunu veya onun belirli kimseler ile ilişkilerini bilinçli olarak tahrip etme (zarar verme);

Manya – insanın psikolojisine şeytani güçleri yerleştirme ve onun bedenini bu şeytani güçlerin kontrolü altına düşürme.

Sağlığın böyle durumlardan kaynaklanan problemleri dini törenler (pratik uygulamalar) yolu ile bertaraf edilirler.

 

        “Graha-Çikitsa’nın” diğer bölümü ise bizim bildiğimiz astrolojidir. Bu bölümde, gökteki nesnelerin (gezegenler) bizim organizmamızı nasıl etkiledikleri anlatılır. Şayet bizim burcumuzun gezegenlerinin diziliş şeklinde problemler mevcut ise, sağlık durumumuzda belirli problemlerimiz olacak anlamını taşır. Bu nedenle tedavi eden hekim, gezegenlerin yerleşim faktörünü dikkate alarak, uyguladığı tedavide gerekli olan düzeltmeleri yapmak zorundadır.

 

        Urdhvanga- Çikitsa tıbbın üç bölümünü dâhil eder: oftalmoloji (göz hastalıkları), otolaryngology (kulak burun boğaz hastalıkları) ve stomatoloji (diş hastalıkları).

 

        Şalya – Çikitsa, aynı zamanda “Şastra-Çikitsa” olarak bilinir ve cerrahî hastalıkları açıklamaktadır.  Bu hastalıkların tedavisinde sadece: çeşitli organların ve dokuların ameliyatlarını içeren aletsel tedavi yöntemleri değil, aynı zamanda kan verme, akıtma, iğne ile  tedavi ve hirudoterapi gibi tedavi ve tedavi yöntemleri dâhildir.

 

        Dimiştra-Çikitsa  zehirlenme durumlarındaki tedavi şeklidir. - (toksikoloji).

 

        Djara–Çikitsa, aynı zamanda “Rasayana-Çikitsa” olarak bilinir ve yaşlanma problemlerine ve ileri yaşlarda görülen hastaların tedavisine adanmıştır  – (gerontology).

      Vrişa-Çikitsa üreme organlarında görülen çeşitli hastalıkları tanımlamaktadır – (üroloji ve jinekoloji).                                             

                                                Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun 

 
Banner