Başlangıç HİNDİSTAN TIBBI Ayurveda Ayurveda masajı

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Ayurveda masajı

Ayurved’te masaj türleri         

Geleneksel Hint tıbbında geniş çapta uygulanan tedavi yöntemlerinden biri masajdır.  Ayürved’te masaj sadece vücut kaslarının ve eklemlerinin üzerinde mekanik yolla etki yaratmak değil, aynı zamanda masaj yapılan kişinin cildini hoş kokulu masaj yoluyla ovalamak anlamını taşır. Masaj yağları klinik gösterge özelliklerine bağlı olarak seçilirler. Doş’ların durumuna bağlı olarak masaj uygulamalarının amacı şunlar olabilir:

  • Toksinlerin vücuttan atılması;
  • Belirli hastalıkların tedavisi;
  • Profilaksi amaçlı masajlar;
  • Kozmetik amaçlı masajlar.

Bu şekilde masaj yolu ile cilde mekanik etkiden başka, belirli bir tedavi etkisine sahip olan kimyevi maddeler de cilt vasıtası ile bedene sokulurlar. Yağlar kullanmak suretiyle Ayürved’de en meşhur olan masaj yöntemleri şunlardır:

Abhyanga – bu yağlar kullanmak yolu ile yapılan masajdır.       

Tüm vücuda altı farklı durumda masaj yapılır. Müşteri özel masaj masası üzerine yatırılır ve bir saat boyunca iki masaj uzmanı bu prosedürü uygular. Abhyanga masajı yorgunluğu giderir, bağışıklığı güçlendirir, kan dolaşımını ve cilt yapısını iyileştirir, kaslara ton verir, iyi ve sağlam bir şekilde uyumak için yardımcı olur.   Bu masajın sonuçları cilt üzerinde uygulanan baskı gücüne ve masaj yağlarının kalitesine bağlıdır. Bu masaj sayesinde dışkılar bağırsakların içinde hareket eder ve daha sonra doğal yolla dışarı atılırlar. Bu masaj yardımı ile böylece fizyolojik dengesizlik bertaraf edilir, kas ve eklem dokuları daha büyük elastîkiyet ve hareketlilik kazanır, cildin yağ dokuları yumuşar.  

      Pissiçilli – yağ banyosu.       

Tüm vücuda masaj yapıldıktan sonra müşteri bir kanepe üzerine yatar ve üç masaj uzmanı iki saat süreyle onun üzerinde bu prosedürleri uygularlar. Bu esnada kişinin vücuduna ısıtılmış yağlar sürerler. Bu tarz tedavi özellikle eklemlerinde sorunlar olan kimselere tavsiye edilir ve uygulanır. Ayrıca bu prosedürler cilt kuruluğunu gidermek, artrit (damar hastalıkları) tedavisi, eklem ağrılarını ve yorgunluğunu bertaraf etmek için etkilidir.

Svedana – şifalı otlar özü buharının kullanılması.       

Bu hoş masaj prosedürünün uygulanması 30–40 dakika sürer ve bir uzman tarafından gerçekleştirilir.Bu sayede kan dolaşımı iyileşir, ter çıkışı artar ve cilt hücreleri açılır. Sonunda kanal içerisinde çöküp kalan atıklar dışarı çıkarlar ve organizmanın iç temizliği sağlanır. Bu uygulama larenjit, arterit ve farenjit hastalıklarının tedavisi ve eklemlerde elastikiyet ve hareketlilik kazandırmak için faydalıdır.       

Punda Sveda /Navarkihizi/        

Bu prosedür özel bir tür masajdan oluşur. Uygulanması esnasında şifalı otlar ile kaynatılmış pirinç dolu bir torba kullanılır. Bu masaj dört uzman tarafından iki saat süreyle icra edilir. Bu prosedür neticesi insanın vücudu ısınır, elastikiyeti geri döner, skleroz ve kas distrofi hastalıkları tedavi olur ve osteohondroz hastalığının tedavisinde yardımcı olur.       

Udvarthanam.       

Udvarthanam –Vücudun altı pozisyonunda yapılan bir masajdır. Burada masaj yağı yerine çeşitli ilaç tozları kullanılarak yapılan özel bir yağ uygulanır. Bu prosedür iki uzman tarafından bir saat süreyle gerçekleştirilir. Bu masajın etkisi sayesinde selüloitler bertaraf edilir, metabolizma hızlanır, yorgunluk ortadan kalkar ve uykusuzluk giderilir.       

Şiro Basti – baş üzerine yağ sürme.  

Özel prosedürlerin icra edilmesinden sonra, kanepe üzerinde yatmakta olan müşterinin başının üstüne ısıtılmış yağ sürülür. Bu prosedür 30–40 dakika sürer ve bir uzman tarafından icra edilir. Bu prosedür psikolojik denge bozukluğu sorununu azaltır, baş ağrısı, migren ve uykusuzluk durumlarının giderilmesine yardımcı olur, insanın ruhî gerilimini, sinirliliğini ve telaş duygusunu azaltır.       

Şirodhara       

25–45 dakika süreyle devam eden bu prosedür esnasında müşterinin alnına akım şeklinde yağ dökülür. Bu tedavi amaçlı uygulama iki uzman tarafından icra edilir, bu esnada müşteri (hasta) “Abhyanga” masaj masası üzerinde yatar. Bu masaj sayesinde hormon sistemi düzenlenir ve uykusuzluğa, migren, yüksen tansiyon ve sinirsel rahatsızlık durumlarının bertaraf edilmesine yardımcı olunur. Bu prosedür aynı zamanda cilt hastalıklarının tedavisi, kalkan türü doku ve kan-damar sistemi problemlerini bertaraf etmek için etkin bir şekilde kullanılır.       

Nasya – burun tedavisi.       

Bu prosedürün başlıca amacı, burun yolu ile temizlenmedir. Bu prosedür iki uzman tarafından, yaklaşık iki saat kadar süreyle icra edilir. Tedavi yağ kullanmak suretiyle vücudun üst kısmına uygulanan bir masaj türüdür. Bundan sonra müşterinin (hastanın) yüzüne sıcak bir havlu konur. Ardından müşterinin (hastanın) burnuna birkaç damla özel yağ akıtılır ve  yaklaşık 20 dakika süreyle istirahat ettirilir. Bu prosedür sayesinde burun boşlukları iyice temizlenir ve yaka bölgesindeki sinirlere olumlu etki verir. Uygulama kronik sinüzit, baş ağrısı, migren hastalıklarının tedavisi ve yüz kırışıklarının bertaraf edilmesi için etkin bir şekilde uygulanır. Böyle bir terapi neticesi sezgi organlarının fonksiyonları yenilenir ve uygulanan kimsenin uykusu normalleşir.       

Netratarpana.      

Bu prosedürün uygulaması esnasında müşteri /hasta/ özel bir masa üzerine yatar ve uzman kişi göz bölgesini yağ ile doyurmak suretiyle Netratarpana’yı icra eder. Başlangıçta müşterinin /hastanın/ yüzüne masaj yapılır, bundan sonra ise sıcak havlu yardımı ile yüzü ısıtılır. Buna müteakip temizlenmiş ve ısıtılmış /manda/ yağı göz bölgesine sürülür. Müşteri bu vaziyette /hasta/ 20 dakika süreyle tutulur. Bu prosedür insanın sinir sisteminde olumlu etki yaratır, görmenin ve bilincin arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Netratarpana görme ve sezgi organlarının ve göz içi basıncının tedavisi için çok yararlıdır. Bu prosedür göz damarlarının fonksiyonlarını güçlendirir, görme durumunu iyileştirir ve gözlerin etrafında meydana gelen kırışıkları ortadan kaldırır.  

                                         Doğu Tıp Uzmanı Vladimir Uzun

 

 
Banner