Başlangıç HİNDİSTAN TIBBI Ayurveda Pançakarma

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Pançakarma

Pançakarma  

Pançakarama – insan vücudunun hücrelerinin fazla “doşa’lardan” ve toksinlerden kurtulmasına yardımcı olmak suretiyle, organizmanın temizlenmesi için mükemmel ve yegâne bir süreçtir. Tam manası ile bir tarifi yapılmak istenirse “Pançakarma organizmayı toksinlerden arıtmak için bir süreçtir” denilebilir.İnsan vücudu, kendi kendini yenileyen mükemmel bir doğal sistem olarak bilinir ama toksinlerin oluşması onun bu yenilenme imkânlarına büyük ölçüde sekte vurur. Bu nedenle Pançakarma organizmanın doğal imkânlarının yenilenmesi için belirleyici bir rol oynar. Pançakarma – organizmanın dengesizliğinin (dis-balansının) ilk sebeplerini ortadan kaldırmak için bir bütün yaklaşımdır. İçeriğine, organizmanın temizlenmesi için beş prosedür dahildir, ki  bu beşli organizmada biriken cürufları (ama) atmak ve yaşlanma ile kronik hastalıklara yol açan “dosa’ların” dengesizliğine karşı korunmak için imkan sağlar.  Pançakarma “Ayurveda’nın” ayrılmaz bir parçasıdır ve bu teorinin içeriğinde önemle yer alır. Hastalıkların birçoğu “srotorodha” (kanalların kirlenmesi) sebebi ile başlar. Bunlara sindirim-bağırsak sistemi, karaciğer, safra kesesi ve sinir sistemi endokrin dokları hastalıkları dâhildir. Bu hastalıkların ve organizmanın genel olarak tedavi edilmesi için “Ayurveda” metinleri çerçevesinde Pançakarama uygulaması tavsiye edilir. Bu onun tedavi etkisi olduğu kadar. Profilaksi etkisi de olduğunu gösterir.“Pançakarmanın” beş temel prosedürü mevcuttur:

 • Bamana - kusmaya yol açarak, ağız yolu ile temizlenme;
 • Vireçana – kalın bağırsağı temizleme yolu ile pislikleri dışarı atma;
 • Basti -  hekim yardımı ile tenkıye (lavman) yapma;
 • Nasya – burun kanalları vasıtası ile ilaçları uygulama;
 • Raktomokşana – kanı temizleme.
“Pançakarma” programına, mümkün olan tedaviler çerçevesinde seçilen ve sonraki süreçte seçilen prosedürlerin uygulamasına yapılan her günlük masajlar dâhildir. Örneğin, şu pratik uygulamalar kullanılır: Temizleyici buhar banyoları:Solunum yollarını ve sinüsleri temizleme kürleri;İç organları temizleme kürleri.Genel olarak böyle temizleme kürleri yılda iki defa yapılır. Bunlar insanın güçlerinin yenilenmesine ve bütün organizmanın güçlenmesine yardımcı olurlar. Pançakarma yardımı ile “doşalar” ilk bulundukları duruma döndürülür. Bu onların doğal fonksiyonlarını aktifleştirmek  (çalıştırmak) için yardımcı olur. İnsan vücudunun dengesinin bozulması sindirimini zorlaştırır, tüketilen gıda maddelerini alıştırma etkisi azalır. Bunun neticesi “ama” ortaya çıkar. “Ama” –zamanın ilerleyişi ile insan vücudunun her bir hücresinde ortaya çıkan toksinlerdir. Onlar hücrelerin normal fonksiyonuna mânî olurlar ve yaşlanma sürecini hızlandırırlar. Pançakarma prosedürleri her şeyden önce organizmanın hücrelerinden toksinleri ayırır, daha sonra sonra ise kalın bağırsak, idrar yolları ve ter bezleri vasıtası ile dışarı atılırlar.Her bir pançakarma birkaç bölümden ibarettir:Birinci bölüm “poorvakarma” (hazırlık prosedürleri) olarak adlandırılır. Böyle iki tür prosedür mevcuttur:
 • Snehana – yağ prosedürleri terapisi – vücudu yağ ile doyurma;
 • Svedana – hazırlık prosedürleri terapisi.   
Temel prosedürler öncesi “Snehana” ve “Svedana” yapılması, onların etkilerini arttırır ve güçlendirir.Pançakarmanın ikinci bölümü “pradhanakama” olarak adlandırılır ve beş temizleme prosedüründen oluşur. Bu prosedürler şunlardır: 
 • Vamana;
 • Vireçana;
 • Basti;
 • Nasya ve
 • Raktomokşana.
Pançakarmanın son bölümü “pasçatkarma” olarak adlandırılır ve bundan sonra gerekli olan prosedürleri içerir. Bu prosedürler şunlardır: “Agni” sindirim ateşini yenileme;“Dhatu-rasayana” gençleştirmesi. Temel tedavi uygulamalarının yapılmasından sonra, sağlıklı yaşamak için her bir hastaya diyet uygulaması ve bazı ilaçları kullanması için tavsiyeler verilir.   

Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun

 
Banner