Başlangıç HİNDİSTAN TIBBI Asana ve Pranayama Teknikleri Tadasana

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Tadasana

İsim

Tadasana:  Kelime Sanskritçe’dir. Etimolojik gelişimine bakarsak  ‘tad’  kaya demektir. Bu tür “asana”nın ‘Samasthiti’ denilen başka bir ismi daha vardır. Kelime ise dikey,  düz, hareketsiz anlamlarına gelir. Tadasana’da sakin ve hareketsiz bir şekilde durmak gerekmektedir. Temel olarak ayaküstünde yapılan “asana”dır. 

TeknikAyakların topukları ve başparmaklar birleşik bir şekilde dik durunuz. Ayak tabanı zemin ile sağlam bir şekilde temas etmelidir.  Diz kapaklarınızı yukarı çekin,  kalça kaslarınızı iyice sıkınız. Karnınızı içeri çekin, göğüs kafesinizi ileriye verin, enseniz dik dursun. Beden ayak  tabanlarına kadar düz bir şekilde olmalıdır. Eller yukarda parmaklarınız Mudra-Namaste pozisyonunu yapmalıdır.

Solunum

Rahat

Zaman

30 saniye’den 1 dakikaya kadar değişebilir. İlerleme kaydettiğiniz takdirde 5 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz.

Yoğunlaşma

Hocanızın verdiği bir Adhara üstünde yoğunlaşabilirsiniz.

 Asana’nın faydası

Ayak kaslarının düzgün gelişimine, bel kemiğiin düz ve güçlü olmasına  yardımcı olur. İnsanın psikolojisine etki ederek, kişiyi sakinleştirir.

                        Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun

 

 
Banner