Başlangıç KÖŞE YAZILARI Meditasyon

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Meditasyon

Meditasyon

 

İstanbul’a meditasyon gurusu gelecekmiş. Büyük ihtimalle de eğitim verecek. Kolay gelsin. Biz de katkıda bulanalım, şu meditasyonun ne olduğunu inceleyelim.

 Meditasyon,  Latincede düşünce ya da düşünme, fikir anlamına gelir. XX. asra kadar bu terimlerin anlamı Avrupa medeniyetlerinde derin düşünce olarak kabul edilirdi.  Başka bir bakış açısıyla ise bu terim dua olarak da tanımlanabilir. Avrupa toplumunun doğu dinlerinee ve felsefe sistemlerine ilgi göstermeye başlamasıyla birlikte bu terim başka bir anlam kazandı. Şuûrun özel bir hayal durumu oluşturması ve bu hayalin kullanılması haline meditasyon denmeye başlandı. Hâlbuki bu tanımın doğu dinleri ve felsefisiyle hiçbir alakası yoktur. Brahmanizm’de herhangi bir kutsal metin üstünde düşünme, yorum yapma günahtır. Her din dogmatiktir, yoruma açık olan ise dilidir.

Budizm sadece din değildir, bir felsefe sistemidir.

 Bir de tıp açısından bakılabilir. Bir sorun üzerinde düşünceye “dalma” ve her şeyi unutma insanı başındaki dertlerden uzaklaştırabilir mi? Kısa bir süre için evet. Psikiyatride bunu çok iyi bilirler.  Hastaya bir iş yaptırarak onu krizlerden uzak tutmak mümkündür. Bu bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Din açısından bakıldığında meditasyon saçmalıktır. Çünkü dinde, din kuralları üzerinde fikir üretme, yorumlama,  inceleme yapmak uygun değildir.

Tıp açısından da meditasyonun bir anlamı yoktur. Bir tıp vakası düşüncelerle değil, tedaviyle çözülür.

 Hayat bakış acısından bakıldığında; oturup da meditasyon yapmak hayata kimin derdini çözmüş? Herhangi bir şeyi unutmak insanı başındaki dertlerden uzaklaştırabilir mi? 

                                                                       Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun
 
Banner