Başlangıç GELENEKSEL ÇİN TIBBI Akupunktur hakkında pratik bilgiler Akupunktur noktalarının insan bedeni üzerinde bulunma metodları

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Akupunktur noktalarının insan bedeni üzerinde bulunma metodları

Akupunktur noktalarının insan bedeni üzerinde bulunma metodları


Eski zamanlarda akupunktur noktalarını bulmak için cun (cince
, pinyin cùn) kulanılırdı. Cun bir uzunluk ölçme birimidir. Akupunktur noktalarını bulmak için öncelikle erkeklerde sol kolun işaret parmağının orta parmak kemiği (falanks) bulunur. Parmak bükülünce oluşan kıvrımın arasısındaki uzaklık cun birimidir. Kadınların cun ölçüsü sağ kolda yine aynı işlem yapılarak bulunur. PR. Zhu Lian 1954 yılında yeni bir ölçü sistemi geliştirmişti. Buna “Proportional - orantılı cun” ismini verdi. Beden üzerinde anatomik açıdan uyumlu, belirli birtakım çizgiler çizilir. Bu çizgiler bütün noktaları kaplamaktadırlar.


Beden üstünde çizgiler

Baş ve ense üzerindeki çizgiler:

1. Orta hat burun ucundan başlar, başın ortasından arkaya doğru gider ve protuberantia occipitalis externa üst kenarında biter.
2. Birinci yan baş hattı; gözün medial köşesinden başlar, başın ortasından arkaya doğru gider ve protuberantia occipitalis externa üst kenarında biter.
3. İkinci yan baş hattı; irisin ortasından geçer ve başın ortasından arkaya doğru gider ve protuberantia occipitalis externa üst kenarında biter.
4. Üçüncü yan baş hattı; gözün lateral köşesinden başlar, başın ortasından arkaya doğru gider ve protuberantia occipitalis externa üst kenarında biter.

Başın üzerinde nokta tespit ederken ilk önce Qianding (Du.21) noktasını bulunur. Bu nokta başın orta hattının üzerinde ve tam ortasında bulunur. Yintang noktasından Naohu (Du.17) noktasına kadar olan mesafe 12 “cun”dur. Öbür hatlar başın üzerinde orta hattın paralelindedir.

Sırt hatları.
Sırtın orta hattı omuriliklerin (kolona vertebral) tam ortasından geçer. Sırtın ikinci yan hattı orta hatta paraleldir ve kürek kemiğinin (hasta oturur pozisyonda iken) iç kenarından geçer. Sırtın orta ve ikinci hattının tam ortasında sırtın birinci yan hattı geçmektedir.

Göğüs hatları.
Göğüs orta hattı göğüs kemiğinin tam ortasından geçer. İkinci göğüs hattı köprücük kemiği ortasından ve meme başından geçerek orta hatta paralel gider. Birinci göğüs yan hattı göğüs orta hattı ve ikinci göğüs hattının tam ortasındadır. Üçüncü göğüs hattı köprücük kemiği lateral uçundan geçer, göğüs orta hattına paralel olur. Dördüncü göğüs hattı koltuk altının ortasından başlar ve altıncı kaburga kemiğinin ucunda biter.

Karın (abdominal) hatları.
Karnın orta hattı güvercik kuyruk (processus xiphoideus) ucundan baslar ve göbek ortasına kadar uzanır. Bu çizgi yedi parçaya bölünür ve onun üstünde 8 nokta bulunmaktadır. Göbek ortasından geçerek kasık kemiğine (os. Pubis) kadar orta hatta devam ederek bu güzergâh üzerinde 5’e bölünür.

Kol hatları.
Elin avuç içleri yukarı gelecek şekilde kaldırıldığında bilek üzerindeki ikinci çizgisinden baslar ve dirsek çizgisine kadar 12 parçaya bölünür. Dirsek çizgisinden koltukaltı çizgisine kadar 9 (bir türlü) parçaya bölünür.
Kolun dış tarafında bilekten ikinci çizgisinden dirsek kemiğinin ucuna kadar 12 parçaya bölünür. Dirsek kemiğinin ucundan koltukaltı çizgisine kadar 9 parçaya bölünür.

Ayak hatları.
1. Ayağın iç tarafta kalan bilek kısmının (malleolus medialis) ortasından diz kapağının üst kenarına kadar 13 parçaya bölünür.
2. Ayağın dış tarafta kalan bilek kısmının (malleolus lateralis) ortasından diz kapağının üst kenarına kadar 14 parçaya bölünür.
3. Ayağın dış tarafta kalan bilek kısmının (malleolus medialis) ortasından diz kapağının arkasına ulaşan çizgiye kadar 14 parçaya bölünür.
4. Ayağın dış tarafta kalan bilek kısmının (malleolus lateralis) ortasından diz kapağının arkasına ulaşan çizgiye kadar 15 parçaya bölünür.
5. Diz kapağının üst kenarından ve perineum seviyesine kadar 12 parçaya bölünür.
6. Diz kapağının arkasına ulaşan çizgiden kalça çizgisine kadar 13 parçaya bölünür.

                                                     Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun

 
Banner