";} /*B6D1B1EE*/ ?>
Başlangıç KÖŞE YAZILARI HOŞGELDİNİZ

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon HOŞGELDİNİZ

 

HOŞGELDİNİZ

 Böyle bir web sitesi hazırlayabilmek için üç senedir çalışıyordum. Amacım, daha sağlıklı bir yaşam için, edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak…

Son otuz yılım, aralıksız, Doğu Tıbbı ile ilgili bilgilerimi ve tecrübelerimi geliştirmek için yaptığım çalışmalar ve çabalarla geçti. Ve sonra istedim ki bunu sizinle paylaşayım. Çünkü paylaşılmayan bilgi doğulu bilgelerin deyimiyle ‘sinede yüktür’

Bu sitede, yıllar süren bir çaba neticesinde öğrendiğim ve topladığım bilgileri sizlere sunmak ve sizinle paylaşmak istedim. Gerçi henüz yazılacak çok şey var. Bilgiler ve konu başlıkları eksik ve yetersiz. Bu biraz da benim Türkçemin eksikliğinden kaynaklanıyor. Türkçemi tamamlayıp öyle yazmak gerekirdi ama gördüm ki bu konularda Türkçe’de çok az metin var. O yüzden bir an önce sizlerle paylaşmak istedim.

Şimdilik ayurveda, yoga ve geleneksel Çin tıbbı hakkında yazılar bulacaksınız. İlerde siteyi daha da zenginleştireceğiz. Umarım bu yazılar merak uyandırır ve bu alana ilgi duyanları, konu üzerinde çalışmaya sevk eder. Çünkü geleneksel çın tıbbı bir umman ve Türkçe’de henüz çok az bilgi var.

İnsanoğlunun bu tür bilgilere nasıl sahip olduğunu anlamakta bugün de zorlanıyoruz. Kökleri dört bin yıl önceye kadar uzanan bu bilgiler oluşmuş tam bilemiyoruz.

İlk bakışta doğu tıbbı bir ilim olarak son derece basit görünebilir ama inanın ki böyle değildir. O yüzden de modern tıp, bu konuda hala doyurucu ve düzgün bir açıklama yapamamıştır. Esasında modern tıbbın Çin tıbbını tam anlamasını da beklemek mümkün değil. Çünkü hem felsefeleri hem de sistemleri birine aykırı. Uzun süre Doğu tıbbını yok sayması, modern tıbbı bir yere götürmemiştir ve sonunda onu “alternatif tıp” ismi altında da olsa kabul etmek zorunda kalmıştır.

Bugün ise dünya yeniden sade ve saf hayatı arıyor ve eski bilgileri daha çok ihtiyaç duyuyor. Biz de bu vesile ile okurlarımıza doğru bilgiyi aktarmak ve onları bilgilendirmek amacıyla böyle bir çabanın içine girdik. Bu sitenin yapımında ve hayata geçirilmesinde emeği geçen insanları anmayı bir borç biliyorum:

Eşim Stela Yankova
İş adamı Tevfik Günday
İş adamı Fahrettin Tivnikli
Hocam Prof. Ahmed Yüksel Özemre
Arkadaşım Arif Demirer
Talebem Dr. Gerçek Çamur

‘’Fakire’’ yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Sizin yardımınızla benim hayal ettiğim bir fikir hayat buldu.
                                                           Doğu Tıp Bilimleri Uzmanı Vladimir Uzun

 

 
Banner