Başlangıç HASTALIKLAR Diyetiysen Akut nefrit ve kronik nefrit için bir diyet.

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Akut nefrit ve kronik nefrit için bir diyet.

Diyet 7

Diyetin uygulandı hastalıklar:

Akut nefrit, kronik nefrit, böbrek yetmezliği hastada olmadığı takdirde uygundur.

Emeklerin yapımı:

Et ve balık pişecek suda, emeklerin derece normaldir.  Balık ya da et gün içerisinde 100–150 gr. kullanabilir. Fazlası yasaktır.

İnecek izin verilir gıdalar:

Ekmek ve unlu mamuller:

Tuzsuz ekmek ve mayasız hamurdan yapılmış yiyecekler.

Çorbalar:

Vejetaryen çorbaların içine katılır patates, dereotu, maydanoz, soğan, sütlü çorbalar iyene bilir,  vejetaryen çorbalara kaymak ve tereyağı katılabilir.

Et ve et ürünler:

Dana eti, koyun eti, tavşan eti, yağlı olmadığı takdirde kullanılır. Et miktarı yukarıda verildi. Etler suda piştikten sonra çok az ve hafif yağda kızartılabilir.

Balık:

Yağlı olmayan balık, suda piştikten sonra ya fırın içinde kabuk tutana kadar ya da ızgarada kabuk tutana kadar yapılabilir.

Süt ürünleri:

Her türlü süt ürünü serbesttir.

Yumurta:

Günde iki tane.

Tahıllar:

Hep çeşit serbesttir, makarna da serbesttir.

Sebzeler:

Serbest.

Meyve:

Serbest her çeşit

İçecekleler:

Çay, hafifi kahve, sebze meyve suları kuşburnu.

Yağlar:

Tereyağı, rafine bitkisel yağlar.

Yasaklar:

Normal ekmek, her çeşit yağlı et, balık ikrarda verildi nektardan fazlı olmaz.  Mantar ve tahıllardan çorbalar, sucuk,  her türlü balık et konservesi, havyar, kaşar,  bakliyat komple yasak, soğan sarımsak yasak, çikolata, biber, hardal yasak, koyu kahve, kakao, maden suyu, soda, alkol.

Eğer bir akut nefrit döneminin ilk günlerinde besin düzeltilir, yasak edilir komple olarak tuz, gün içinde sıvı içecek miktarı, idrara çıktığı miktarla orantılı olacak. 500 gr. idrara çıkan kişi aynı ölçüyü takviye etmelidir vücuda. Gıda gün içinde 6 defa alınır. Et veya balık türleri 50–60 gr. yenir. Yâda et türleri 60 gr. ekşimikle değiştirilir. Ne zaman böbrek yetmezliği görülür, gıda yapılır tuzsuz.  Eğer ödem yoksa tansiyon yoksa hastaya günde 2 gr. tuz verilir. Sıvılar günde 1 litreye kadar içilir. Tuzsuz ekmek 150–200 gr. Et balık 100 gr. gün içerisinde. Hasta bu çerçeve içinde

 
Banner