Başlangıç HASTALIKLAR Diyetiysen Akut dönemi geçtikten sonra kronik pancreatitis için bir diyet.

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Akut dönemi geçtikten sonra kronik pancreatitis için bir diyet.

Diyet 5B

Kullanıldığı Hastalıklar ve Durumlar:

Akut dönemi geçtikten sonra kronik pancreatitis

Gıda hazırlama teknolojisi:

Özellikle gıdalar yapılır ezilmiş, rendeden geçirilmiş, suda ya da buharda pişmiş ya da fırında hazırlanır. Yasak edilir, çok sıcak yâda çok soğuk gıdalar.

İzin verilir gıdalara:

Unlu mamuller:

Bayat beyaz ekmek, peksimet, bisküvi, kraker gibi kullanıla bilir.

Çorbalar:

Ezilmiş vejetaryen çorbaları içine koyulur patates, havuç, küçük kabak, yulaf ezmesi. Pilavlık bulgur ve erişte eklenebilir 5 gr kadar. Tereyağı 10 gr kadar katıla bilir. Kaymak çorbaya katıla bilir.

Et ve et ürünler:

Yağlı olmayan dana eti, tavşan, tavuk, kuş, hindi.  Kuşların derisini kullanmaz.

Et suda ya da buhar üstünde pase edilmiş ya da ufacık kesilmiş halde. Köfte buharda pişim olacak. Kuşbaşı halinde et kulana bilir.

Balık:

Yağlı olmayan balıklar, parça halinde kesilmiş suda pişmiş ya da fırında pişmiş olacak.

Süt ürünler:

Ekşimik yağsız kulana bilinir, ayran. Hastanın sindiririmi kabul ettiği takdirde süt kulana bilir.

Yumurta:

Yumurta beyazından yapılmış omlet, günde iki tane rafadan yenilebilir. Yemeklerin içine yarım yumurta sarısı konulabilir.

Tahıllar:

Yulaf ezmesi, Pirinç pilavı,  su da ya da sütte pişmiş, puding sufle yapılır, fırında pişmiş olabilir. Her çeşit makarna suda pişmiş halde yenebilir.

Sebzeler:

Suda pişmiş fırında pişmiş patates havuç, kırmızılâhana, pancar, küçük kabak, tatlı kabak, bezelye.

Meyveler:

Olgunlaşmış yeşil olmayan yumuşak ekşi olmayan meyveler, ezilmiş halde ya da pişmiş komposto olarak, onlardan yapılabilir jöle, mus.

İçecekler:

Açık çay, limonlu içilir.  Süt, kuşburnu, meyve suları şekersiz içilir. Yarı yarıya suyla seyreltilmiş içecekler alınması tevsie edilir.

Yağlar:

Tereyağı günde 30 gr., Rafine edilmiş bitkisel yağlar, ayçiçeği, mısır zeytin, 10-15 gr. En fazla gıda içine.ç

Yasak olan gıdalar:

Alkol, kahve, kakao, gazlı ve soğuk içecekler.  Üzüm suyu, kepekli ve beyaz undan taze ekmek, et çorbası, balık çorbası, mantar çorbası, cacık, süt çorbaları her türlü yağalı et, yağlı balık kullanmaz.  Jambon sucuk, her çeşit konserve, sakatat, yağlı süt ürünleri, tam yumurtadan yapılmış yemekler, kuru fasulye, nohut, beyaz lahana, patlıcan, turp, soğan, sarımsak, ıspanak, biber çarliston, mantar, çiğ sebze ve meyve, hurma, incir, üzüm, muz, çikolata, reçel, dondurma ve her türlü yağlı yiyecekler kullanma yasaktır.

 
Banner