Başlangıç ŞİFALI BİTKİLER Fitoterapi Bitkilerin sıvı tıbbi ilaç formu

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Bitkilerin sıvı tıbbi ilaç formu

Bitkilerin sıvı tıbbi ilaç formu

Decoctum. 

Şifalı bitkilerden yapılan bir sulu ilaç türü. Hazırlanır bitkilerin sert dokularından, (ağaçların kabuğu, kökeni, dalarından).  Su banyosunda ( madde bazen haşlanır veya pişirilir) en az 30 dakika durun. Sıcak halindeyken filtre edilir. Kullanıma hazır olur. Katıla bilinir diğer bitkisel ilaç formları’da, toz, bitkisel çaylar, tincturae. Decoctum uygulanır gargara içi, kompres ve ya yaka olarak.

Infüzyon.

Şifalı bitkilerden yapılan bir sulu ilaç türü. Infüzyon hazırlama için bitkilerin sadece yumuşak parçaları kullanılır: çiçek, yaprak, çiçek durumu. Infüzyon su banyosunda 15–20 dakika kaynatılır. Soğutmadan sonra filtre edilir. Infüzyon azından içilir, ya da gargara yapılır. 

Not:

Decoctum ve Infüzyon serin bir yerde 3–4 gün dura bilir.
Tipik olarak, Infüzyon ve Decoctum 1/10 hesaplanmasında hazırlanan.

Tincturae

Şifalı bitkiler bir sulu ilaç türü. Şifalı bitkilerden kimyasal yolunan, alkol, su ve alkol, eter ve alkol, kullanıp bitkilerden üz madde çıkarma ilaç yapma metodu. 1/5 oranı ya da 1/10 oranı bitki ve alkol karıştırıp 7 gün beklenir. Alkol 70 derece olmalı. Tincturae birkaç gün 8 derecesi sıcaklıklında durur, sonrada filtre edilir.  Tincturae şeffaf olmalı ve bitkinin kokusu da olacak. Alkol erine votka kullanma bilirsiniz, ama 2 kat daha fazla olmalı.

Extract 

Şifalı bitkiler bir sulu ilaç türü. Bitkilerden öz hammadde (glikosidler, alkoloidler, vitaminler) çıkarma bir metodu. Çözücü maddeye göre extract su, alkol, eter tabakalı olur. Konsantrasyona göre sulu, koyu (en fazla 25 nem)  ve kuru (5% neme) extract olur.Extract ve tincturae yapımı bir birine benziyor. Ama extract 10 kat daha güçlü.

 
Banner