";} /*B6D1B1EE*/ ?>
Başlangıç ŞİFALI BİTKİLER Bitkisel Reçeteler Andız Otu kökü

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Andız Otu kökü

Andız Otu kökü - Inula helenium L.

Farmakolojik etki.

Andız Otu kökü balgam söktürücü ve mukolitic etkisi vardır. Terleme artırır, antipiretik anti bakteri, antiviral ve mantara karışı etkisi vardır.  İçinde olan kimyasal madde mide ülserlerin iyileşmesini hızlandırır.  Ayine zaman gepatoprotektor ve choleretic etkisi da vardır. Andız Otu kökü inuline  (% 44) zengindir. Metabolizma esnasında ulaşan früktoz, karbonhidrat metabolizması optimize eder ve hipokside yardımcı olur. Andız Otu kökü yapılan preparatlar etki gösterirle içinde olan inulin, saponin, organik asitler, selenyum ve vitamini E bulundu için.

Endikasyonları.

Akut ve kronik solunum sisteminde iltihap hastalıkları kullanılır,  öksürük, gastrit, mide ve duodenal ülser, gastrointestinal duskinezi, kolesistit, dysbakterioz,  fermentopathylerde kullanılır.  Astenik tip nevroz, neurotik anoreksi, gebelikte dispepsi, diyabet, dermatit, ülserli yaralar.

Doz rejimi.

Decoctum 15–50 ml bir doz olarak, günde 3–6 kez yemeklerden önce 15–30 dakika ılık içilir.  Solunum setsimin hastalıklarında sıcak şeklinde yedikten sonra içilir. Diyabet tedavisinde günde 50–100 ml, 2–3 kez infüzyonu olarak kullanılır.

Yan etkileri.

Bazı durumlarda ilk günlerinde mide ekşimesi ve karın ağrısı olabilir. Nadiren cilt kaşıntılı ola bilir.

Kontra endikasyonları.

Bitkiye karışı hassasiyet.

Uyarılar.

Mide ekşimesi ve karın ağrısı bitkiyle tedavi esmasında artıra bilir. Onarda bitkiyi kesmedan geçerle. 

 
Banner