Başlangıç GELENEKSEL ÇİN TIBBI Akupunktur noktalarının topografisi Akupunktur noktalarının topografyası

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Akupunktur noktalarının topografyası

                                   

Akupunktur Noktalarının Topografyası

Akupunktur yöntemi hâlihazırda birçok ülkede tedavi yöntemi olarak resmen kabul edilmemiş olsa da, Avrupa ve Amerikan pratik tıp uygulamalarında geniş çapta yaygınlaşma imkânı bulmuştur. Yöntemin çağdaş tıbbi pratik uygulamalarına adaptasyonu hususuna katkıda bulunan birçok isim mevcuttur. Ancak bu hususta en çok katkısı olan kişi Profesör Zhu Lian’dir.

Çin Sağlık Bakanlığı’nın 1951 yılının Haziran ayında çıkardığı Emir ile Çin Halk Cumhuriyeti’nde “Akupunktur ve Isıtma Yöntemi ile Tedavileri Araştırmak için Deneme Enstitüsü” kurulmuştur. Bu enstitü 1955 yılında “Geleneksel Çin Tıbbı Akademisi” adını almıştır. Bu enstitüyü yönetme görevi, klasik Avrupa tıp tahsili yapmış olan hekim Profesör Zhu Lian’a verilmiştir.

Konu ile ilgili mevcut olan terimlerin ve çağdaş kavramların birçoğu bu bayan profesöre aittir. Kendisi kadim kitaplardaki tıbbi bilgileri çağdaş tıp diline uyumlu hale getirmiş olmakla birlikte akupunktur yöntemlerini ve tekniklerini de tanımlamıştır. İnsanın bedenindeki noktaların yerleşim yerlerini gösteren ve birçok uzman tarafından bilinen resimleri çizmiştir.

                                        Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun

 
Banner