";} /*B6D1B1EE*/ ?>
Başlangıç ŞİFALI BİTKİLER Bitkisel Reçeteler Keten tohumu

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Keten tohumu

Keten tohumu - Linum usitatissimum L.

Kimyasal bileşim

Eter yağları -30–48 %

Mucilage madde – 5-12 %

Karbon madde – 12–26 %

Protein madde – 18–33 %

Organik asit

Ferment

Vitamin A

Makro elementler

Potasyum 15 mg/g

Kalsiyum 5 mg/g

Magnezyum 4 mg/g

Demir 0,1 mg/g

Mikro elementler

 Mangan

 Bakır

 Çinko 

 Krom

 Alüminyum

 Selenyum

 Nikel

 İyot

 Kurşun

 Bor

Farmakolojik özelikleri

Keten tohumundan yapılan ilaçların bedene yaptığı etki:  seyreltici etki, temizleyici etki, balgam söktürücü, yumuşatan etki,  antiinflamator etki,  hafif laxative etki.

Tıpta kullanım şekli:

  1. İki çay kaşığı keten tohumunun üzerine bir su bardağı sıcak su eklenerek 20 dakika demlenmeye bırakılır. Yemeklerden önce 100–150 ml. olmak üzere günde iki üç defa içilir. Öksürük, kabızlık ve kronik kolit hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  2. Bir çay kaşığı keten tohumunun üzerine bir bardak sıcak su koyularak iki saat dinlendirilir. Yatmadan önce tohumlarıyla birlikte süzülmeden içilir. Kronik kabızlıkta kullanılır.
  3. Bir litre suya 4 çay kaşığı keten tohumu eklenerek hafif ateşte 10–15 dakika kaynatılır. Ve bir saat kapalı olarak dinlendirilir. Bu karışım süzülmemelidir. Tadı eğer ağır bulunursa limon ilave edilebilir. Bir günde 100 ml. olmak üzere ikişer saat arayla günde 6–8 defa ılık olarak içilmelidir. Böbrek ve kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  4. 300 gr. sıcak suya iki çay kaşığı keten tohumu konulur. 15 dakika hafif ateşte kaynatılır. Ardından 15 dakika dinlendirilir. İyice karıştırıldıktan sonra 15 dakika daha dinlendirilir ve ardından süzülür. Daha sonra 100 ml. olmak üzere sabah aç karnına günde bir kez içilir. Bu karışım bağırsak atonisinde kullanılır.

Keten tohumu radyoterapide ve kemoterapide (kanser tedavilerinde) kullanımı:

  1. İki çay bardağı bal, bir su bardağı keten tohumu ve bir bardak bitki suyu (Erkeçsakalı bitkisi - Filipendula ulmaria)  iyice karıştırılıp ağır ateşte koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Ardından buzdolabına kaldırılır. Yemekten bir saat sonra yarım çay kaşığı olmak üzere ağza alınır ve bekletilir. Bu esnada ağızda oluşan tükürük salgılarını yutunuz ancak maddeyi yutmayınız.
  2. 1 su bardağı keten tohumu üzerine 2 litre sıcak su ekleyiniz ve kabın ağzını sıkıca kapatarak buhar çıkmasını önleyiniz. Bu şekilde yaklaşık 2 saat bekletiniz. Yemek önceleri günde 6–7 kez 100 gr. olmak üzere içiniz.
  3. Bir çorba kaşığı keten tohumunun üzerine 200 gr. sıcak su dökülür ve bu şekilde 2–3 saat dinlendirilir. Mikro lağman yaptırdığınızda bu karışımdan 50 ml. hafif ısıtarak kullanabilirsiniz.

Keten tohumu yağı:

Keten tohumu yağı, yüksek kolesterol tedavisinde kullanılır. 1–1,5 çorba kaşığı keten yağı sabah aç karnına günde bir kez olmak üzere alınır. Bir- bir buçuk hafta kullanılır. İki ila dört hafta arası ara verilir. Daha sonra bu küre tekrar devam edilir.


                                             Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun

 
Banner