";} /*B6D1B1EE*/ ?>
Başlangıç HİNDİSTAN TIBBI Yoga Dhauti

Warning: Parameter 1 to plgContentAlphacontent::onAfterDisplayTitle() expected to be a reference, value given in /home/jroxemaa/public_html/eastmedicine.net/libraries/joomla/event/event.php on line 67

PostHeaderIcon Dhauti

Dhauti  

Dhauti kelimesinin Sanskritçeden tercümesi  “temizlenme”  anlamına gelir. Dhauti,  bedenin fiziki olarak temizlenmesini amaçlayan hatha-yoga pratik uygulamalarının çeşitlerindendir. Bu pratik uygulamalar tam manası ile  egzotik bir değerdedirler ancak Ayurveda çerçevesinde tedavi uygulamalarının temel taşıdır.  Yogada kişinin sağlık durumunu iyileştirmek için ve bazı kaynaklara göre parapsikolojik kabiliyetler kazanmak için uygulanır. Bu pratik uygulamaların bilinçsiz olarak uygulanması son derece tehlikeli olabilir. Aşağıda “Gheranda samhita” kitabının metinlerine göre dhauti pratik uygulamaları açıklanmıştır.

 

 “Dhauti, Basti, Nati, Lauliki, Trataka ve Kapalabhati  icra edilmesi gerekli olan 6 harekettir .

 

1.13. Dhauti dört çeşittir:

 Antar-dhauti – Dış temizlik, aptes; Dant-dhauti – Dişlerin temizliği; Hrid-dhauti – Kalbin temizliği;

Mula-sadhana – Anal bölge  temizliği.  

 

1.14. Dhauti içeriğinin, yine dört kısmı vardır:

 Vatsara - Havanın temizliği.  Varisara - Suyun temizliği.  Agnisara - Ateşin temizliği.  

Bahiş Krita (Бахиш Крита)

 

Vatasara Dhauti.

 1.15. Karga gagası pozisyonunda çok yavaş bir şekilde havayı içe çekerek mideni (karnını) hareketlendir ve daha sonra havanın anal bölgeden çıkmasını sağla.

1.16. Vatasara’yı gizli tutmak gereklidir. Sırlar kirliliklere karşı bedeni temizlerler, ondan her çeşit hastalıkları kovarlar ve sindirim sistemine bir hararet salarlar.

 

Varisara Dhauti

 1.17. Ağzını su ile doldur ve yavaş yavaş iç. Suyu midende hareket ettirerek onun anal yoldan çıkmasını sağla.1.18. Varisaru’yu gizli tutmak gereklidir. Onlar insanın bedenini temizlerler ve bunun dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması sayesinde insan parlayan ilahi bir bedene ulaşır (Deva-deha).

1.19. Tüm Dhauitiler içerisinde Varisara en-mükemmelidir. Kim onu özenle icra ederse, o kendi bedenini temizler ve parlayan ilahi bir bedene ulaşır (Deva-deha).

 

Аgnisara Dhauti

 1.20. Karnını germek suretiyle omuriliğe doğru 100 defa sıkıştır. Agnisara-Dhauti, yoga uygulayan kimseye, yoga çalışmalarında başarı getirir, mide ağrılarını bertaraf eder ve sindirim sistemindeki harareti güçlendirir.

1.21. Dhauti’yi gizli tutmak gereklidir. Ona Tanrı bile zor ulaşır. Ancak icra etmek suretiyle parlak bir ilahi bedene ulaşılır.

 

Bahiş-krita Dhauti

 1.22. Kaki-mudru icra etmek suretiyle (karga burnu pozisyonunda ağızdan solumak vasıtası ile)  karın boşluğunu hava ile doldur. Onu orada yarım saat kadar tuttuktan sonra, aşağıya doğru sal, anal yoldan boşalt. Dhauti hakkında sıkı bir şekilde gizlilik esasları korunmalı ve hiçbir şekilde başkalarına açıklanmamalıdır.1.23. Bundan sonra göbek hizasına kadar suya gir ve düz bağırsak (büzgeç) vasıtası ile onun dışarı çıkmasını sağla. Tamamen temizlenene kadar elinle yıka ve tekrar bedendeki yerine geriye sok.1.24. Bu yıkamanın gizli tutulması gereklidir, buna Tanrı bile zor ulaşır. Bu türden tek olan Dhauti sayesinde parlak bir ilahi bedene ulaşılır. (Deva-deha).

1.25.Ancak bundan sonra havanın karın boşluğunda yarım saat kadar bir süreyle tutulması mümkün değildir ve kutsal Bahiş-krina icra edilemez. 

 

Danta-dhauti

 

1.26. Diş köklerinin, dil kökünün, göz deliklerinin, yanakların ve iki kulağın yıkanmasıdır. Beş tür Danta-dhauti mevcuttur. 

 

Danta-Mula-Dhauti

 1.27. Diş köklerini katehu kökü veya oluşan çamuru ağızdan atılana kadar, temiz toprak ile temizle.

1.28.Yoga pratik uygulamalarında diş köklerinin temizlenmesi yüce Dhauti olarak kabul edilir.Yoga bilenler, her zaman kendi dişlerinin bakımına özen gösterirler. Bu Dhauti ile temizlik eGzersizleri yoga ile uğraşan herkese hatırlatılır.

 

Djiva Sadhana

 1.29. Şimdi ben sana dilin nasıl temizlendiğini anlatacağım. Bu dili boyunca çekme hareketidir ve tüm hastalıklara, ihtiyarlamaya ve ölüme karşı güvenli bir şekilde koruma sağlar.1.30. Üç parmağı – işaret parmağı, orta parmağı, yüzük parmağı – düzgün ve doğru bir şekilde yutağın içine sok ve yavaş-yavaş silerek dilinin kökünü temizle. Bu şekilde silmek suretiyle yapışkan sümükseller yavaş yavaş temizlenirler.1.31.Üç defa dilin üzerine taze inek tereyağını al ve kaldığı sürece dili sağar şekilde sık. Daha sonra demir kıskaç yardımı ile mümkün olduğu kadar onu çek ve mümkün olduğu kadar fazla sünmesini sağla.

1.32. Bunu her bir güneş doğumu ve güneş batımı saatlerinde düzenli olarak yap. Bunu şayet düzenli ve sürekli bir şekilde yaparsan, diliniz uzar. 

 

Каrna Dhauti

 

1.33. İşaret ve yüzük parmağın ile her iki kulağının deliklerini ovala ve temizle. Şayet bunu düzenli olarak yaparsan, sana Nadanın iç sesi açılacaktır.

 

Каpaala Randha Dhauti

 1.34. Sağ elinin baş parmağı ile alın sinüslerini ovala. Bu hareket ile sümüksel salgılar atılır.

1.35. Böylece Nadi temizlenir ve ilahi bir görüş sağlanır. Bunu uykudan kalktıktan sonra, günün sonunda ve yemekten sonra  her gün yap.

 

 Hrid-dhauti

 1.36. Hrid-dhauti kalbi temizlemek demektir. Kalbi üç çeşit temizleme yöntemi vardır: Değnek yolu ile, kusma yolu ile, kumaş parçası yardımı ile.1.37.Bir temiz muz veya kamış sapını yutağa sok, onu orada yavaş bir şekilde içeri doğru iterek hareket ettir ve yine yavaş ve dikkatli bir şekilde çekerek dışarı çıkar.1.38. Böylece ağız vasıtası ile tüm sümüksel salgılar, safralar ve tüm diğer gereksiz sıvılar dışarı atılırlar. Bu “Değnelkli Dhauti” sayesinde tüm hastalıklar güvenli bir şekilde bertaraf edilirler. Vamana dhauti

1.39.Yemekten sonra bilgili bir insan çok su içer ve  belirli bir zaman geçtikten sonra başının üstünde durarak kusmak suretiyle bu bol suyu dışarı atar. Bunun sürekli bir şekilde uygulanması, insanın içindeki sümüksel salgılar ve safraların dışarı atılmasını sağlar.

 

 Vastra-dhauti

 1.40. Dört parmak eninde bir uzun ince kumaş  parçasını yavaş yavaş yut ve ondan sonra onu çekerek dışarı çıkar. Bu  bir kumaş parçası ile temizlenme yöntemidir.

1.41. Kronik ülser, nöbet, dalak iltihabı, cüzzam ve safra kesesi hastalıkları ortadan kalkar ve uygulayan kişinin sağlık, güç ve kendine güven durumları her geçen gün artar.

 

Мula-sadhana

 1.42. Sen anal bölgendeki deliğini iyi bir şekilde temizlemediğin takdirde, gazlar oradan serbest olarak dışarı çıkamazlar. Bu nedenle anal bölgenin özenle temizlenmesi gerekir. 1.43. Kurkumi kökü (sapı) veya orta parmağının yardımı ile arka deliği birkaç defa özenle yıkaman gereklidir.

1.44.Bu şekilde sen kabız olmayacak ve sindirilmemiş olan gıdaları kolay bir şekilde  dışarıya atacaksın. Bu temizlik insana güzellik, rahatlık verir ve sindirim hararetini tutuşturur.

 

Basti (Lavman)

 

1.45. İki çeşit Basti bilgisi mevcuttur: Djala-basti (su lavmanı) ve Sukşma-basti (kuru lavman). Su lavmanı her zaman su içinde, kuru lavman ise toprak üzerinde yapılır.

 

Djala-basti

 1.46. Utkatan-asana pozunda suyun içinde uzanarak Djala-basti icra et, ve anal bölge deliğini sıkmak suretiyle onu sırasıyla yavaş-yavaş azalt (kısalt).

1.47. Böylece sen idrar yolu ve cinsel organlarındaki hastalıkları, sindirim sistemi bozukluklarını ve karın şişliklerini bertaraf etmiş olacaksın. Senin bedenin senin emrin altında ve aşk Tanrısı Kama Devanın gibi (mükemmel) olacak.

 

Sukşa basti

 1.48. Pasçimottan – asana pozisyonunda, içinde bulunanları yavaş yavaş aşağıya doğru hareket ettir. Aşvini-mudroyu kısalt ve anal bölge deliğini  genişlet.1.49. Bu hareket sayesinde bağırsak sisteminin ve sindirim hararetinin zayıf olan faaliyetleri güçlendirilir, karın şişlikleri ise kaybolurlar. Neti 1.50. El bileğine kadar uzun bir ince ipliği burun deliğinin içine sok ve daha sonra onu ağzından çekerek çıkar. Bu hareket (egzersiz) Neti (burun temizliği) olarak adlandırılır.

1.51. Bu hareket (egzersiz) ile Kheçari-siddhi’ye ulaşacaksın, böylece sümüksel bezlerdeki hasarlar bertaraf edilecek ve mükemmel görme gücü kazanacaksın.

 

Lauliki

 

1.52. Güçlü itme yolu ile karın kaslarını bir taraftan diğer tarafa doğru bir şekilde hareket ettirin. Bu hareket Lauliki-yoga olarak adlandırılır.Bu hareket karındaki tüm hastalıkları bertaraf eder ve sindirim sisteminin ateşini tutuşturur. 

 

Тrataka

 1.53.Gözlerini kırpmaksızın ve kapatmaksızın, gözlerinden yaş akıncaya kadar küçük bir noktaya bak. Bilginler bu hareketi “trataka” olarak adlandırırlar.

1.54. Bu hareket ile kuşkusuz Sambhava-siddhiye ulaşılır. Böylece göz hastalıkları ortadan kalkar ve ilahi bir görme kazanılır.

 

Каpalabahti

 1.55. Каpalabahti üç çeşit olur: Vamakrama, Vyütkarma, Sitkarma. Onun yardımı ile mukus bezlerindeki hastalıklar bertaraf edilir.Vamakrama 1.56. Havayı soluma: Sol burun deliği vasıtası ile nefes al; Sağ burun deliği vasıtası ile nefes ver; Sağ burun deliği vasıtası ile nefes al; Sol burun deliği vasıtası ile nefes ver;.  

1.57. Ne nefes almalar, ve ne de nefes vermeler güçlü olmamalıdırlar. Bu hareket (egzersiz) yardımı ile sümüksel tabakadaki hastalıklar bertaraf edilir.

 Vyutkrama

1.58. Her iki burun deliği ile su al ve onu yavaşça dışarı çıkar. Bu harekete Vyutkrama denir ve o kalp hastalıklarının bertaraf edilmesine yardımcı olur.Sitkrama

1.59. “Sit” sesi çıkararak ağız vasıtası ile havayı içine çek ve burun delikleri ile dışarı sal. Bu hareket (egzersiz) seni aşk tanrısına (Kama-Devaya) eşit duruma getirir. 

1.60. Sana ne ihtiyarlık ve ne de nöbetler zarar verir. Salgı bezi hastalıkları ortadan kalkar ve bedenin elastiki ve tamamen senin iradenin ve emrin altında olur.                                  

                 Doğu tıp uzmanı Vladimir Uzun

 
Banner